Haber

“16 Ocak Erzurum ve Sivas Kongreleri kadar önemliydi”

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, 16 Ocak Basın Onur Günü dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı.

Atatürk’ün Kocaeli’de düzenlediği ilk basın toplantısının 100’üncü yılı ve yeni Türkiye’nin temellerinin atılmaya başlandığı 16 Ocak’ın 100’üncü yılı münasebetiyle bir kutlama bildirisi yayınlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Tam 100. yıllar önce Kocaeli’de ülkemizin bekası adına tarihi bir basın toplantısı düzenlendi. . Bu toplantı Erzurum ve Sivas Kongreleri kadar değerliydi.” dedim.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Devletimizin Kurucusu Atatürk’ün yeni devletin temellerini attığı bu mitingin, Milli Mücadele’nin artık sonuçlandığı o bunalımlı günlerde, milletimiz için çok pahalıya mal olduğunu söyleyerek sözlerine devam etti. Türk basını da öyle.” Tevhid-i Efkar’dan Velit Ebüzziya Vakit’ten Ahmet Emin Bey (Yalman),

Atatürk, Akşam’dan Falih Rıfkı Atay, İleri’den Suphi Nuri İleri, İkdam’dan Yakup Kadri, Tanin’den İsmail Müştak Beyefendi, Gazeteci-yazar Halide Edip Adıvar, Kızılay Lideri Hamit Bey ve İleri gazetesi İzmit muhabiri Hakkı Kılıçoğlu ile aralarında. ‘nin ilk basın toplantısı Kocaeli Av Köşkü’nde yapıldı. Akşam saat 9’da başlayan görüşme sabah saat 3’e kadar sürdü. Geç saatlere kadar süren bu toplantıda tarihi söylevler dönemin yazar ve gazetecilerinden Türk halkına ulaşırken, dünya yıkılan bir imparatorluğun küllerinden yeni bir cumhuriyetin doğuşuna tanık oldu. Bu tarihi buluşmaya şahitlik eden gazetecilerimiz ise belki yorgun ve yoksul olan ama mücadele azmini hiçbir zaman kaybetmeyen halkımızı tek bir istiklal mücadelesine kavuşturarak çok değerli bir işlevi yerine getirmişlerdir.”

Atatürk’ün ilk basın toplantısını Kocaeli’de gerçekleştirmesinin çok değerli olduğunu dile getiren Büyükakın, “Demokrasinin temel taşlarından biri olan basının değerinin bir Kocaeli vatandaşı olarak yıllardır kamuoyuna duyurulmasının gururunu yaşıyoruz. 16 Ocak Atatürk’ün basına verdiği değeri ifade eder, bu günün Basın Onur Günü olarak kutlanması, basın mensuplarının ve yazarların Türkiye’nin kurtuluşu ve imarına eşsiz katkılarını gösterir. Devletimiz ile milletimiz arasında bir köprü vazifesi gören basının, demokrasimizin ve cumhuriyetimizin kök salmasında çok değerli bir rolü vardır.Bu vesileyle bugüne umut ışığı olan basın mensuplarımıza teşekkür ederim. yürekten yazı ve haberleriyle halkımıza, Türkiye’nin kurtuluşuna, inşasına, şekillenmesine ve ilerlemesine eşsiz katkılarda bulunan, ilimizde bu onurlu görevi üstlenen değerli basın mensuplarıma ve başarıyla yerine getirdi. Basının Onur Günü’nü kutluyorum” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

habergolpazari.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu